Aszalógép használata lépésről-lépésre

Előkészítés: tisztítás, szeletelés, pácolás

Az aszalás fortélyai azzal kezdődnek, hogy alaposan felkészülünk. Nézzük, hogyan segíthetünk magunknak a tisztítással, szeleteléssel, pácolással, hogy mennyei finomságokat kapjunk a végén. Nyakunkba vesszük a kötényt és indulhat az előkészítés!

Tisztítás

Nincs megfellebbezhetetlen szabály: a gyümölcsök és zöldségek alapos fürdetése nélkül csehül állhatunk. Hogy a rejtett kosz és vegyszerek ne rontsák el a bulit, mossuk meg őket rendesen! Ez nem csak az ínycsiklandó ízekért felel, hanem a szárítás hatékonyságát is növeli. Ha még több információra vágysz a mosás rejtelmeiről, klikkelj ide!

Szeletelés

A szeletelés: művészet és tudomány keveréke. A cél itt a szép, vékony, egyforma szeletek, amik gyorsabban száradnak. Az alábbi táblázat segít, hogy melyik zöldség és gyümölcs milyen vastagságúra vágva mutatja meg legjobb oldalát:

Alapanyag Szeletelés vastagsága (cm)
Alma 0.5
Banán 0.5
Sárgarépa 0.8
Paprika 0.5

Pácolás

Pácolni vagy nem pácolni? Ez itt a kérdés! Bár nem kötelező lépés, mégis megéri az ügyeskedést, mert extra ízt adhat és elősegíti a színmegőrzést. Egy lötty ecet, némi citromlé, só és fűszerek összeboronálásával varázslatos pácot keverhetünk. Áztassuk be kedvenceinket fél órától egészen két óráig, attól függően, milyen ízekben szeretnénk úszkálni. Inspirációért ne hagyd ki a recepteinket!

Ezek után már nem is kérdéses, hogy az alapos előkészítés fontos szerepet játszik az aszalásban.

Tálcák Elrendezése és Szellőzés Biztosítása

Amikor szárítunk, igazán fontos, hogy a tálcákat jól helyezzük el, és ne feledkezzünk meg a szellőzésről sem. Hoztunk pár praktikus tippet, hogy a legjobban tudd csinálni.

Tálcák Elhelyezése

  1. Hely kihasználás mesterfokon: Ne hagyjuk, hogy a tálcák összeérjenek! Attól, hogy van közöttük hely, a levegő szabadon keringhet, ez pedig megkönnyíti az életünket szárítás közben.
  2. Nagyobb darabok alul, kisebbek felül: Ha különböző méretű kajákat szárítunk, a vastagabb falatokat tegyük alulra, és a vékony kis szeleteket felülre. Így a forró levegő szépen elér minden falatot, és minden szépen, egyenletesen szárad.

Szellőzés Biztosítása

  • Lélegeztetés gombnyomásra: Az aszalógép belsejében lévő légkeringést segítő ventillátortól nem kell tartani. Győződjünk meg róla, hogy a ventillátor megy és a levegő akadály nélkül áramlik.
  • Tálcák savazása: Néha érdemes a tálcákat kicsit megkeverni. Ezzel gondoskodhatunk róla, hogy a szárító minden tálcát egyformán eléri, így minden falattal minden oké.
Tálca Elhelyezés Emlékeztető
Vastag falatok Rakjuk alulra
Vékony finomságok Rakjuk felülre
Tálcák forgatása Cserélgessük szárítás közben

Ha ezekre ügyelünk, biztosan sikeresek leszünk a szárításban. A jó szellőzés és elrendezés a kulcsa annak, hogy gyorsan és hatékonyan dolgozzunk.

Hőmérséklet és idő beállítása

Az ideális hőmérséklet és idő kiválasztása kulcs a tökéletes aszaláshoz. Ezek a beállítások segítenek megőrizni az ételek természetes ízét és tápanyagait, miközben biztosítják a megfelelő száradást.

Hőmérséklet beállítása

A hőmérséklet attól függ, mit akarunk aszalni. Itt van egy gyors áttekintés, ami segíthet:

Élelmiszer Hőmérséklet (°C)
Gyümölcsök 50-60
Zöldségek 50-70
Húsok 60-70
Fűszerek 35-50

Idő beállítása

Az aszalási idő szintén eltérő attól függően, mit varázsolsz a konyhában. Itt találsz egy általános iránymutatót:

Élelmiszer Szárítási idő (óra)
Gyümölcsök 6-12
Zöldségek 6-10
Húsok 6-12
Fűszerek 2-4

Az időtartamok az ételek kívánt szárazsági szintjétől is függhetnek.

Ha jól lőjük be a hőfokot és az időt, olyan finomságokat készíthetünk, amiket mindenki imádni fog. Mindig figyeljük, hogyan változik az étel, és addig játszunk a beállításokkal, amíg el nem érjük a tökéletes állagot és ízt, hogy saját magunkat és a barátainkat is lenyűgözhessük.

Ellenőrzés szárítás közben

Míg aszalunk, feltétlenül ügyeljünk rá, hogy a gép jó állapotban dolgozzon, hogy ne érjen meglepetés a végén. Ha ezeket a lépéseket követed, békén hagyhatod az aszalógépet anélkül, hogy aggódnod kellene.

1. Szárítandó ételek állapota

Szárítás közben pillants rá időnként az ételekre. Figyeld meg a színüket és a textúrájukat – változnak-e, ahogy kell?

Ételfajta Ellenőrzési időpont Elvárt állapot
Gyümölcs 1-2 óra múlva Ruganyos, de már nem nedves
Zöldség 2-3 óra múlva Érdes, de ne legyen túl puha
Hús 3-4 óra múlva Szilárd, nedvesség nélküli

2. Szellőzés és hőmérséklet

Sokan beleesnek abba a hibába, hogy nem biztosítanak elég szellőzést. Nézd meg, van-e elég hely a készülék körül a levegőmozgáshoz. Ha túl magasra szökik a hőmérséklet, az az ételek rovására mehet. Használd a gyári beállításokat, a részletekért nézz utána a szárítási programok részlegében.

3. Illat és íz

A szárítás közben az illatoknak változniuk kell. Gyümölcs és zöldség? Édes, erőteljes aroma. Hús? Szokásos húsillat. Ha bármilyen szokatlan szagot észlelsz, megér egy kis kutatást.

4. Időközönkénti kóstolás

Egy kis kóstoló nem árt. Így biztos lehetsz benne, hogy az aszalt finomság elérte-e már azt az ízt, amit szeretnél, vagy még kell egy kis idő neki. Az íz a tuti jel, hogy mikor érte el az optimális szárítottságot.

További hasznos tippeket találsz a vásárlási útmutató cikkünkben is.

Utókezelés: pihentetés és újracsomagolás

Miután az aszalás befejeződött, jöhetnek a végső lépések: a pihentetés és az újracsomagolás. E kettő a titkos fegyver, hogy az aszalvány világbajnok ízélménnyé váljon.

Pihentetés

A pihentetés arról szól, hogy hagyjuk pihenni az aszalt csemegét légmentes tasakban vagy edényben, mintha csak mini sziesztára száműznénk őket. Cél, hogy a rejtett nedvesség odabenn egyenletesen oszoljon el. A javasolt chill idő 24-48 óra, attól függően, mennyire szárazzal állunk szemben.

Élelmiszer típusa Ajánlott pihentetési idő
Gyümölcs 24 óra
Zöldségek 48 óra
Húsok 24-36 óra

Újracsomagolás

Ha a pihentetés megvolt, újra be kell bugyolálni a kaját, de ügyesen ám! Néhány tipp, ami segíthet ebben:

  1. Légmentes zacskók bevetése: Ezzel zárjuk börtönbe a nedvességet kint, így aszalt kincseink tovább maradnak frissek.
  2. Címkézés: Ne játsszunk amnéziásat! Írjuk rá a dátumot és a tartalmat, hogy ne felejtsük el, mikor is szálltak be a szárító csodába.
  3. Hűvös, sötét sarokban tartás: Így a zöldségek, gyümik és más társaik formában maradnak.

A gyümölcsök többnyire 6-12 hónapig, míg a zöldségek 8-12 hónapig bírják, ha jól szorosan csomagoltuk őket.

Amikor az élet íze aszalt kajában rejlik, az utókezelés nem maradhat el. Ezekkel a lépésekkel garantáltan ínycsiklandó finomságokat varázsolunk az asztalra, amivel elkápráztathatjuk a családunkat vagy akár a legjobb barátainkat.

A szerzőről

Shopping Cart